"A masszázs megérinti a lelket, és gyógyítja a testet"

Alkalmazott technikák

Svédmasszázs

A svédmasszázs az egyik legismertebb úgynevezett nyugati típusú masszázsmódszer. A gyógy- és sportmasszázsnak is alapja. Alkalmas az egész test kezelésére, de alkalmazhatjuk részmasszázsként egy-egy területre is (pl. hát-nyak masszázs). A svédmasszázs fogásai jótékonyan hatnak a bőrre, a vér- és nyirokkeringésre, és a mozgási szervrendszerre. A masszázskezelés lazítja a fájdalmas, és görcsös izmokat, illetve oldja az izomcsomókat, így javíthatja az ízületi funkciókat, növelheti a mozgástartományt. Fogásai a simítás, dörzsölés, gyúrás, ütögetés, rezegtetés, amelyek mint mechanikai ingerek hatnak az idegvégződéseink közvetítésével az idegrendszerünkre is. Így fájdalomcsillapító, lazító, stresszoldó, nyugtató hatása is van.

A svédmasszázs, és általában a masszázsok ellenjavallatai:
Láz, acut gyulladás, fertőző betegség, daganatos betegség, friss trauma, műtét utáni állapot, hámhiány, bőrfertőzések, vérzékenység, véralvadás gátló gyógyszerek, előrehaladott csontritkulás, be nem állított magas vérnyomás, vísszeresség, egyes szív- és keringési problémák, menstruáció első két napja, rheumatoid arthritis és más gyulladásos betegségek acut fázisa.

Image 1
Image 2
Frissítő talpmasszázs

A lábfejünk, a talpunk a legnagyobb igénybevételnek kitett testrészünk. A lábfejet 26 csont építi fel, melyek bonyolult ízületekkel kapcsolódnak egymáshoz. Az ízületeket erős szalagok, inak tartják össze, ezeknek nagy szerepük van a lábboltozatok fenntartásában. A lábfej jó statikája testtartásunk alapjául is szolgál. Az élet során azonban már korán jelentkezhetnek a statikai elváltozások a lábon (boltozatok lesüllyedése, deformitások kialakulása – pl. bütyök, kalapácsujj). A problémák kialakulását elősegítheti a rossz cipő, a túlsúly, a túlterhelés. Ezek előbb-utóbb fájdalmat okoznak, nemcsak a talp területén, hanem például a térd, a csípő, és a gerinc is érintett lehet.

Nemcsak a kialakult probléma, hanem már a megelőzés szempontjából is érdemes foglalkozni a lábfejünkkel. A frissítő talpmasszázs a fáradt, igénybevett lábfejeket, izmokat lazítja, energetizálja. Javítja a keringést, méregtelenít, idegrendszerünkre hatva nyugtató, feszültségoldó hatású. A masszázskezelés során a talpunkon található főbb reflexzónákat és érintjük, kezeljük. Így a szervezet öngyógyító hatásait is működésbe hozzuk.

Image 1
Image 2
Triggerpont terápia

A triggerpontok az izomszövetben tapintható nyomásérzékeny csomók. A tenderpontok csak helyi nyomásérzékenységet, fájdalmat jeleznek, a triggerpontok viszont már egy adott területre kisugárzó fájdalmat is okoznak. Például a farizmokban lévő triggerpontok derékfájást, vagy akár az alsó végtagba lesugárzó fájdalmat, a nyakizomokban lévő triggerpontok pedig fejfájást, szédülést is előidézhetnek.

Minden olyan hatás, amely az izom feszültségét, tartós összehúzódását, túlterhelését okozza, elősegíti a borsónyi vagy kicsit nagyobb fájdalmas csomók kialakulását. Ahhoz, hogy a fájdalom valódi okát meg tudjuk szüntetni, fontos, hogy a triggerpontokat megtaláljuk, és kezeljük. A triggerpont terápia során a pontokra gyakorolt nyomás fájdalmat okozhat, erre az izmok reflexes ellazulással válaszolnak, javul a terület vérellátása, csökken a fájdalom. A triggerpontok kiújulásra hajlamosak, a hosszú távú eredményhez a kiváltó okot meg kell találni, és életmódbeli változtatásokra is szükség lehet (pl. stresszkezelés, egyoldalú terhelések kerülése).

Image 1
Image 2
FDM terápia

Az FDM-terápia (Fascia Disztorziós Modell) a kollagéntartalmú kötőszövetben (fasciában) kialakult elváltozásokat (disztorziókat) kezeli. A fascia mindenhol jelen van a testben (pl. inak, szalagok, ízületi tok, csonthártya stb.), beburkolja és elválasztja az izmokat, belső szerveket, testüregeket, valamint kitölti a szövetek közötti teret. A fascia jó állapotának megőrzéséhez elengedhetetlen a mozgás (mert mozgáshiány esetén rétegei összetapadhatnak, lenőhetnek, meszesedhetnek), és a víz (hiányában a fascia kiszárad, adhezívvé válik).

A kötőszöveti elváltozások, disztorziók többféle panaszt okozhatnak: fájdalom, zsibbadás, érzészavar, instabilitás, az ízületi mozgások beszűkülése, a mozgások meglassulása, nyirokpangás stb. – de lehetnek „némák” is, amikor fájdalmat nem jeleznek, de a mozgásfunkciót rontják. A panaszok jelentkezhetnek helyben, de távolabbi területeken is, mivel a fascia egy összefüggő hálózatot alkot a testben.

A disztorziók kialakulásában több tényező is szerepet játszhat: tartós egyoldalú túlterhelés, hirtelen erőhatás, sérülés, műtét, mozgáshiány, szoros rögzítés, gipsz. Kezelésük fájdalmas lehet, de a fájdalom mértékét mindig az egyéni tűrőképességhez igazítjuk. Ezért kezelés közben fontos a páciens állandó visszajelzése a fájdalom erősségének és jellegének változásáról.

Image 1
Image 2
Thai masszázs

A thai masszázs egy távol keleti, sok ezer éves tapasztalati tudásra épülő, ősi masszázsfajta. Célja nem az izmok megdolgozása, hanem az ún. energiavonalak mentén az akupresszúrás pontokra fejt ki hatást, így a test energiáit aktivizálja. A pontok nyomása révén azonban jótékonyan hat a bőrre, kötőszövetre, az izomzatra, a keringésre és az idegrendszerre is. Így jelentős fájdalomcsillapító, stresszcsökkentő, keringésjavító hatása van, de pozitívan hat az immunrendszerre és az emésztésre is. A thai masszázs során a különböző testhelyzetekben végzett nyújtó mozdulatok, fogások elősegítik az izmok, ízületek rugalmasabbá válását.

Image 1
Image 2